piątek, 22 czerwca 2018

Obecne top 5 Ziubla - małego fana pojazdów - 22.06.2018r.



Dzisiaj krótkie zestawienie ulubionych ostatnio książek Ziubla. W związku z tym, że Ziubek szuka w każdej książce (nawet tej o lesie) czegokolwiek co jeździ, top 5 obejmuje oczywiście pozycje traktujące o pojazdach wszelkiego rodzaju ;)

1. "O pociągu którego nikt nie chciał" Krysztofiak Katarzyna (Wydawnictwo Magnus)


Ta pozycja jest totalnym zaskoczeniem dla mnie. Jak sugeruje podtytuł, jest to książka zasypianka. Mimo to Ziubel ją po prostu pokochał. Czytamy ją i w dzień i wieczorem przed zaśnięciem. Pomimo, że tekstu - jak dla dwulatka - jest naprawdę sporo, Ziubek słucha cierpliwie. Ilustracje są bardzo oszczędne, mimo to Ziubla ciekawią.
Na stronie wydawnictwa czytamy, że "Opowieść „O pociągu, którego nikt nie chciał” to rozpisana na obrazki historia porzuconego przedmiotu, który ożywa i staje się znów piękny dzięki marzeniu dziecka. Wystarczy dostrzec wartość, tam gdzie inni jej nie dostrzegają. Wystarczy pokochać to, czego inni nie kochają. Historia starego pociągu porzuconego na bocznicy kolejowej odnosi nie tylko do emocji, ale uczy też, jak zmienia się funkcja przedmiotów, jak stają się niepotrzebne, mimo że mogłyby wciąż być wykorzystywane. Wyrzucanie, niszczenie i kupowanie wciąż nowych rzeczy to zagrożenie, o którym na co dzień nie myślimy." (źródło:http://www.wydawnictwomagnus.pl/#opociagu).
W skrócie: nawet zapomniany i zniszczony pociąg, dzięki marzeniom może stać się super "Pędziolino" ;)

Ocena Ziubka: celujący

2. "Garbus" Gintowt Małgorzata (Wydawnictwo Mila)

Natrafiliśmy na tę książeczkę przypadkiem na grupie na fb. Mając małego fana pojazdów wszelkiego rodzaju, niezwłocznie ją zamówiliśmy rzecz jasna. I znowu miłość Ziubka od pierwszego przeczytania. 
Ciekawostką jest, że ilustracje Jakuba Haremza do tej pozycji zostały wyróżnione w konkursie organizowanym przez katowicką Akademię Sztuk Pięknych Książka Dobrze Zaprojektowana - zacznijmy od dzieci - 2010. Pomimo, że tekstu i w tej pozycji jest sporo, Ziubel słucha uważnie i nie przejawia oznak zniecierpliwienia. Jest to książeczka o przyjaźni, o różnicach i akceptacji.  "Garbus" przemyca nam sprytnie przesłanie, że nie szata zdobi człowieka, a prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.
Ocena Ziubla: celujący

3. "Podróż na jednej nodze" Małgorzata Strzałkowska (Wydawnictwo Bajka)

Kolejna pozycja polecona na grupie czytelniczej na fb. Nie wiem jak to się stało ale pomimo, że uwielbiamy książki Małgorzaty Strzałkowsiej, ta pozycja jakoś nam wcześniej umknęła. To moja ulubiona książka z tego zestawienia. Czytanie jej sprawia mi ogromną przyjemność i wprawia w dobry nastrój. Odczucia Ziubka - identyczne. "Stop. Koniec jazdy. Było wspaniale! Było wspaniale, ale co dalej?" Lubimy bowiem książki z humorem, napisane z przymrużeniem oka. A jeżeli dodamy do tego jeszcze różne środki lokomocji, to mamy książkę idealną dla małego fana motoryzacji. 
Książka zawiera bardzo ładne ilustracje autorstwa Marcina Bruchnalskiego. Jego kreska wydała mi się dziwnie znajoma... Poszperałam i bingo ! Pan Marcin tworzył m.in. ilustracje do Bajek-Grajek :) Za ilustracje do książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Rym, cym, cym, gdzieś mi z głowy uciekł rym” otrzymał natomiast od Polskiej Sekcji IBBY najważniejszą z przyznawanych w naszym kraju nagród – KSIĄŻKĘ ROKU 1999.  Ilustrator ten współpracuje także z redakcją Świerszczyka, a jego ilustracje ukazywały się również w Misiu.

Ocena Ziubka (i moja!): celujący

4.  "Jedź jedź stój" Harper Charise Mericle (Wydawnictwo Babaryba)

Ta pozycja to must have każdego małego fana motoryzacji. Ziubel od małego zafascynowany był światłami drogowymi. Od nich zaczęła się tak naprawdę nauka rozróżniania kolorów. Nie muszę więc chyba pisać, jak wielkie uznanie zyskała u niego książka o małym czerwonym i małym zielonym :) 
Książeczka lekka, przyjemna, a zarazem przemycająca nie tylko wiedzę o zasadach ruchu drogowego ale i o tym, że w świecie potrzebna jest równowaga ;)
Ocena Ziubla: bardzo dobry

5. "Miś i Tygrysek chodzą po mieście" oraz "Tygrysek musi mieć rower" Janosch (Wydawnictwo Znak) + "Auto Ferdynand" Janosch (Wydawnictwo Format)

Skoro jest fascynacja środkami lokomocji oraz zasadami ruchu drogowego, to sięgnęliśmy po przygody Misia i Tygryska. Janoscha znamy z pozycji "Auto Ferdynand", którą Ziubel wprost uwielbiał (ja też !).
Opowiadań o Misiu i Tygrysku wcześniej nie czytaliśmy. Mieszkając na Śląsku, trzeba było to niezwłocznie nadrobić. Janosch bowiem pochodzi z Zabrza, gdzie wychowywał się w familokach. Trudne dzieciństwo na pierwszy rzut oka zdawałoby się przeczyć pisaniu książek dla dzieci. Wbrew pozorom jednak, to właśnie ono sprzyjało wymyślaniu wyimaginowanych przyjaciół. Janosch to buntownik,  wyrzucony z Akademii Sztuk Pięknych, anarchista i heretyk gardzący dziennikarzami. 
Kto jeszcze nie zetknął się z przygodami Misia i Tygryska, niech się przygotuję na nietypową lekturę. Tekst bowiem w "Misiu i Tygrysku" jest dość specyficzny (są małe fragmenty, które zmieniam podczas czytania) oraz okraszony absurdalnym poczuciem humoru. Momentami ma w sobie coś drażniącego, a zarazem mocno przyciągającego. Przez jednych więc z pewnością będzie bardzo lubiany, a przez innych omijany ;) Istotne, że książeczki te mają duży walor edukacyjny. Sprytnie bowiem przemycają do małych chłonnych umysłów zasady poruszania się po drodze zarówno dla pieszych, jak i dla rowerowych rajdowców ;) Autor nie zapomina również o nas dorosłych, puszczając do nas oko i wprowadzając wątki, które nie są zrozumiałe dla małych czytelników (i całe szczęście ;) 
Ocena Ziubka: bardzo dobry -

PS.1. Ziublowi najbardziej spodobało się oczywiście określenie "świszczypała".... ;)
PS.2. Książeczki kupione na Allegro, gdyż nie są już dostępne w regularnej sprzedaży.

Na rynku jest oczywiście dużo więcej pozycji o pojazdach. W niniejszym zestawieniu naszym celem było jednak przedstawienie Wam książek o pojazdach zawierających fabułę. Wbrew pozorom nie ma ich na rynku wiele (pomijam oczywiście książkostwory, których jak wiecie w Ziublandii wystrzegamy się jak ognia ;)

Miłej lektury :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz